تاریخ :  جمعه 2 تیر 1396
نویسنده :  علیرضا ولیزاده
حکیم ابوالقاسم فردوسی صاحب کتاب معروف شاهنامه از ستاره های بزرگ آسمان ادب ایران در یکی از سال های 329 یا 330 هجری قمری یعنی در همان سال هایی که شمع زندگانی رودکی خاموش می شد در روستای باژ (پازِ کنونی) واقع در منطقه ی طوس پا به عرصه ی گیتی نهاد. فردوسی از نجیب زادگان و دهقانان توس بود.
فردوسی از نگاه علوم پدیا
فردوسی 40 سال بیشتر نداشت که دقیقی شاعر حماسه پرداز و هم ولایتی او نظم روایات ملی ایران را از چند سال پیش آغاز نموده بود که در سن جوانی به دست غلامش کشته شد و فردوسی سعی کرد تا کار ناتمام او را تمام کند. فردوسی سرودن این شاهنامه را از روی شاهنامه ی منثوری که مشتمل بر تاریخ شاهان قدیم ایران بد و سال های قبل به امر ابو منصور محمدبن عبدالرزاق توسی نوشته شده بود، آغاز نمود.
ابوالقاسم فردوسی زمانی که 58 ساله بود بیشتر از دو ثلث کتاب خود را به نظم در آورده بود. در سا 387 هـ.ق محمود غزنوی به جای پدر نشست و شاعران را بسیار تشویق می کرد. فردوسی که به مرور زمان با فروختن املاکش، ثروتش را صرف شاهنامه نموده بود تصمیم گرفت، کتابش را به نام محمود کند و برای این کار لازم بود او را ستایش نماید. اما شاهنامه به دلایلی مورد قبول محمود غزنوی قرار نگرفت و یکی از دلایل شیعه مذهب بودن فردوسی بود. به دلیل قبول واقع نشدن شاهنامه این شاعر توانا به توس مراجعت نمود و سال های پایانی عمرش را در تنگ دستی گذراند.
فردوسی مردی شیعه مذهب بود که دل بستگی اش به میراث قومی، مانع از ارادت خاص وی به خاندان پیامبر (ص) نگردید.
فردوسی در تشبیه و توصیف صحنه های گوناگون به ویژه میدان های نبرد دستی توانا داشت. سرانجام این شاعر پرآوازه در حالی که نزدیک به 80 سال داشت در سال 411 هـ . ق در زادگاه خویش دیده از جهان فرو بست. آرامگاهش در شهر توس واقع در 20 کیلومتری مشهد مقدس زیارتگاه ادب دوستان است.:: مرتبط با: ادبیات فارسی , تاریخی , اطلاعات عمومی , مذهبی , زندگی نامه ,
:: برچسب‌ها: فردوسی , زندگی نامه فردوسی , زندگی نامه مختصر , ابوالقاسم فردوسی , مذهب شیعه , شاعر , فارسی ,
:: لینک های مرتبط: امام هشتم , حافظ شیرازی , ابوریحان بیرونی , شهید رجایی , امام خمینی (ره) , علی اکبر دهخدا , آلبرت انشتاین ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
وبسایت علوم پدیا
دانشنامه علوم.
مطالب فرهنگی، علمی ، مذهبی ، و ...
ایمیل مدیر: valizadeh.alireza123@gmail.com
برای نویسنده شدن ایمیل دهید.
  :: مدیر وب سایت : علیرضا ولیزاده
امتیاز شما به سایت چیست؟

oloompedia.ir/message motevasseteh.avablog.ir
 
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات