تاریخ :  جمعه 2 تیر 1396
نویسنده :  علیرضا ولیزاده
با شروع فصل زمستان و سرما،  آبریزش بینی زیاد می شود. آبریزش بینی ممکن است مثل چکه کردن شیر آب به نظر بیاید، ولی وسیله کاملی برای آب بندی کردن خودِ بینی است.
آبریزش بینی فرآیندی برای شستن بینی است. چیزی که این شست و شو را لازم می کند، می تواند یک ماده آلرژی زا یا ویروس سرماخوردگی باشد، یا اینکه بدن بخواهد از طریق دفع مایع حاوی پروتئین ها، آب نمک و پادتن ها از بینی، از شر این مواد خلاص شود.
سرماخوردگی باعث آبریزش شدید بینی می شود. ولی اگر بیش تر اوقات آبریزش بینی دارید، به احتمال 50 تا 80% دچار آلرژی هستید. برخی داروها - مثل مسدود کننده ی گیرنده های بتا که بیماری های قلبی و فشار خون را کنترل می کنند - نیز باعث آبریزش بینی می شوند. عفونت سینوس هم آبریزش بینی می آورد.
یک گرفتاری به نام التهاب رگ جنبشی بینی گاهی باعث احتقان دائمی بینی و ترشح پشت بینی همراه با عطسه و آبریزش بینی می شود. در این بیماری، بینی ناگهان برای چند دقیقه، اغلب اوقات اول صبح، دچار آبریزش شدید می شود.
تغییر ناگهانی دما (مثلا در اسکی باز ها)، تغییر مقدار رطوبت، تنش روانی، تغییرات هورمونی، وخستگی هم باعث التهاب رگ جنبشی بینی می شوند.
چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟ هنگامی که آبریزش بینی غلیظ و رنگین است.
درمان آبریزش بینی:
1- داروی اضافی نخورید: اگر فقط آبریزش بینی دارید، یک داروی ضد حساسیت بخورید؛ و اگر بینی گرفته است یک داروی ضد احتقان بخورید. داروهای سرماخوردگی معمولا چند دارو برای بر طرف کردن علائم مختلف دارند بهتر است فقط دارویی را بخورید که ناراحتی موجود را برطرف کند و از خوردن داروهای دیگر خودداری کنید.
2- داروهایتان را کنترل کنید: چون بعضی داروها باعث آبریزش بینی می شوند، فهرستی از داروهای مصرفی تهیه کنید و به پزشک نشان دهید. شاید عوض کردن یکی از آن ها آبریزش را برطرف کند.
3- افشانه ی بینی مصرف کنید: اگر قرص ضد حساسیت آبریزش بینی را بند نیاورد، پزشک ممکن است استفاده از افشانه حاوی مواد استروئیدی را توصیه کند. در موارد شدید التهاب رگ جنبشی بینی، پزشک گاهی افشانه ای به نام ایپراتروپیم تجویز می کند.
4- ورزش را ترک نکنید: اگر احساس سرماخوردگی بدون تب یا سرفه می کنید، کمی ورزش ملایم مثل پیاده روی، توانایی بدن را در مقابله با بدن بالا می برد. همچنین تحقیقات نشان داده است که ورزش خطر سرایت سرماخودگی از اطرافیان را کاهش می دهد.
5- سینوس را بشویید: اگر عفونت سینوس عامل آبریزش است، شستن سینوس به روش زیر برایتان خوب است. یک چهارم قاشق چای خوری نمک را در یک فنجان آب جوشیده ی سرد شده حل کنید. بینی را در آن بگذارید، بلا بکشید و سپس خالی کنید. هر بار یک طرف بینی با آن را بشویید. استفاده از سرم فیزیولوژیایی هم برای این کار مناسب است.
اما اگر آبریزش بینی ناشی از آلرژی است:
1- ضد حساسیت بخورید: اگر آلرژی شما خفیف است، خوردن یک قرص ضد حساسیت آن را درمان می کند.
2- نزد پزشک بروید: اگر خوردن داروهای ضد حساسیت شما را خواب آلود می کند، پزشک می تواند داروی دیگری را برای شما تجویز کند. یکی از این داروها کرومولین است که باعث توقف آبریزش بینی در هنگام تماس با ماده آلرژی زا می شود. داروهای استروئیدی انتخاب بعدی برای مقابله با آلرژی است.
3- از آلرژی زا دوری کنید: اگر می دانید به گل یا غذای خاصی حساسیت دارید و باعث آبریزش بینی می شود، از آن ها دوری کنید. با حذف و اضافه کردن یک به یک مواد از برنامه ی غذایی خود، می توانید غذایی را که به آن حساسیت دارید، پیدا کنید.
4- آب زیاد بنوشید: برای جبران آب از دست رفته از طریق آبریزش بینی مایعات بنوشید. برای مرطوب نگه داشتن مخاط بینی هم گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب نیز مناسب است. برای جلوگیری از رشد قارچ و کپک روی دستگاه بخور، آن را هرروز با سرکه بشویید.
5- اتاق خواب را پاک نگه دارید: برای جلوگیری از ایجاد آلرژی، روی ملافه ها و وسایل اتاق خواب را نایلن بکشید، پرده ها را هر ماه تمیز کنید، و قالی و مبل پارچه ای را از اتاق خارج کنید. از رو تختی بدون پرز و یالش الیاف مصنوعی به جای بالش پَر استفاده کنید و در ها را ببنیدید تا خاک در اتاق ننشیند.
6- از جاروی برقی استفاده کنید: جارو کردن اتاق با جاروی برقی به جای دستی مانند بلند شدن خاک می شود. وسایل را هر روز با وسایل مرطوب گرد گیری کنید.
7- لوازم آرایش مناسب مصرف کنید: استفاده از لوازم آرایش بی بو و با حساسیت زایی کمتر آبریزش ناشی از آلرژی نسبت به آن لوازم را کاهش می دهد.
برگرفته از : 
- پزشک خود باشیم
- دانستنی های پزشکی
- بیماری های من
(مجله خانه خوبان):: مرتبط با: اطلاعات عمومی , علمی , اعضای بدن ,
:: برچسب‌ها: بیماری , راه های دمان بیماری , آبریزش بینی , راه های درمان آبریزش بینی , بینی , اعضای بدن , بیماری آبریزش بینی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
وبسایت علوم پدیا
دانشنامه علوم.
مطالب فرهنگی، علمی ، مذهبی ، و ...
ایمیل مدیر: valizadeh.alireza123@gmail.com
برای نویسنده شدن ایمیل دهید.
  :: مدیر وب سایت : علیرضا ولیزاده
امتیاز شما به سایت چیست؟

oloompedia.ir/message motevasseteh.avablog.ir
 
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات