تاریخ :  دوشنبه 7 خرداد 1397
نویسنده :  علیرضا ولیزاده
در این بخش به بیان و معرفی مهارت های نه گانه استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی که سبب تحقق حداقل آسیب پذیری امنیتی و اخلاقی برای شما و خانواده محترمتان می شود به اختصار می پردازیم تلاش نمایید تمامی این مهارت ها را برای خود و سایر کاربران شبکه های مجازی اجرایی نمایید:

مهارت های استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی

بقیه در ادامه مطلب
1. پاسخ به یک سوال حیاتی! چرا شبکه های اجتماعی؟
این اولین سوالی است که بایستی از خودمان بپرسیم!
سهولت و سرعت بالای به اشتراک گذاری مطالب و اخبار بین افراد مختلف از جوامع متفاوت، یکی از مهم ترین ویژگی های شبکه های اجتماعی می باشد. اما همین ویژگی اگر با مدیریت و دانش صحیح امنیتی و اطلاعاتی توسط کاربر تحقق نیابد می تواند آسیب های بعضا غیر قابل جبرانی را به دنبال داشته باشد. پس تا موقعی که ضرورتی منطقی برای استفاده از چنین شبکه هایی در زندگی خود پیدا نکرده اید، از راه حل های جایگزین ارتباطی مانند ارتباطات حقیقی با اقوام و دوستان خود استفاده نمایید. همچنین قبل از استفاده از شبکه های اجتماعی برای سوالات زیر پاسخ مناسبی بیابید:
+ مخاطبان ما در شبکه های اجتماعی چه کسانی هستند؟ عضو کدام طبقه اجتماعی بوده و چه شغلی دارند؟
+ آیا نیاز است که ما با هویت اصلی خود وارد شبکه های اجتماعی بشویم؟
+ در صورت استفاده از هویت مجازی چه آسیب هایی متوجه ما می شود؟
+ آیا می توانیم تمام مخاطبان خود را بشناسیم؟
+ آیا خانواده ها می توانند بر تمامی فعالیت های فرزندان خود در این شبکه ها اشراف داشته باشند و بر آن نظارت نمایند؟

2. برای فراهم کردن امنیت حداقلی، موارد زیر را انجام دهید
+ از سیمکارت سفیدی که هیچ گاه از آن برای امور اداری استفاده نکرده اید و فاقد هر گونه شماره مخاطبان اداری می باشد برای عضویت در شبکه های اجتماعی استفاده نمایید.
+ از گوشی موبایلی که تا کنون به مراکز اداری و حساس نبرده اید و ترجیحاً نو (دست اول) می باشد برای عضویت در شبکه های اجتماعی استفاده نمایید. دوربین گوشی را پوشانده و تنها در زمان نیاز پوشانه آن را بردارید.
+ نام «حساب کاربری» خود را از اسامی عادی و عمومی انتخاب نمایید.
+ از بیان کلمات حساس و جستجوهای غیر عادی بپرهیزید.
+ در صورتی که در گذشته عضو شبکه های اجتماعی بوده اید و اکنون قصد پیاده سازی موارد امنیتی را دارید، می بایست ضمن اجرای موارد بالا، یک حساب کاربری جدید تهیه و از بکارگیری نام کاربری قبلی خودداری نمایید.
+ مودم و در حد امکان اشتراک اینترنتی خود را در فواصل زمانی نامنظم تعویض نمایید.
+ به افرادی که خواهان عضویت در گروه شما هستند، نام حساب کاربری جدید خود را اعلام کرده و ایشان را توجیه نمایید که دیگر شمارا با این نام فرانخوانند.
+ از انتقال عکس های شخصی و مطالبی که در آینده ممکن است از آن ها علیه شما استفاده شود، خودداری نمایید.
+ به دلیل آسیب های بسیار و جاسوسی های عمده ای که از طریق شبکه های اجتماعی متوجه کاربران و کارکنان مراکز حساس می شود، استفاده از شبکه های اجتماعی در این امور توصیه نمی شود.
+ کلیه درخواست های دسترسی به موقعیت مکانی خود را ( که توسط شبکه های اجتماعی ارائه می شود) در قسمت تنظیمات، بخش مکان غیر فعال نمایید.

3. از شبکه های اجتماعی معتبر استفاده کنید
از شبکه های استفاده کنید که فرآیندهای امنیتی (مانند رمزنگاری قوی اطلاعات و پیام های کاربران و ...) را به طور کامل پیاده کرده اند. در این رابطه، استفاده از پیام رسان های ایرانی علاوه بر این که تولید اشتغال برای هموطنان تحصیل کرده و گردش مالی برای اقتصاد کشور به همراه خواهد داشت، به علت حضور دفتر و سرورهای اصلی شرکت های ارائه دهنده نرم افزار در داخل کشور، می تواند قابلیت پیگری راحت تر سوء استفاده احتمالی از اطلاعات و پیام های کاربران را به اندازه قابل توجهی فراهم نماید.

4. زمان خود را مدیریت کنید.
شاید یکی از مهم ترین راه کارهایی که در  استفاده صحیح از شبکه های اجتماعی به شما کمک بسیاری کند،؛ مدیریت زمان است. بسیار از افراد ساعت ها زمان خود را بدون هیچ دلیلی صرف شبکه های اجتماعی می کنند و بدین شکل نه تنها از این شبکه ها استفاده صحیحی نمی کنند، بلکه از تمام کارهای روزمره و با اهمیت خود نیز باز می مانند؛ اما اگر در استفاده از شبکه های اجتماعی مدیریت زمان داشته باشید، به راحتی می توانید به تمام امور خود بپردازید و در عین حال از شبکه های اجتماعی به درستی استفاده کنید. به عنوان مثال، خودتان را مجبور کنید که بیش تر از یک ساعت در شبکه های اتماعی پرسه نزنید و این زمان را مدیریت کنید، در صورتی که به زمان معین شده پای بند بودید برای خود جایزه تعیین کنید و اگر به این زمان پای بند نبودید، می توانید خودتان را با ایجاد محدودیت در کارهایی که به انجام آن ها علاقه مند هستید، تنبیه کنید. اگر به تنهایی نمی توانید زمان خود را در استفاده از شبکه های اجتماعی مدیریت کنید، می توانید از اعضای خانواده یا دوستان خود کمک گرفته و از آن ها بخواهید بر برنامه ریزی شما نظارت کنند.

5. همیشه آنلاین نباشید!
یکی از روش هایی که به استفاده بهتر شما از شبکه های اجتماعی کمک می کند این است که زمان کم تری را در اینترنت سپری کنید. نیازی نیست همیشه آنلاین باشید، زمانی هم برای سایر امور بگذارید.

6. مفید باشید!
در شبکه های اجتماعی صرفاً مطالب و تصاویر دریافتی از دیگران را بازنشر نکنید؛ سعی کنید خودتان عکاسی کنید، مطلب جمع آوری کنید و نظرات خود را در صفحه خود منعکس کنید؛ با دیگر کاربران به بحث و تبادل نظر بپردازید و در کل خودتان محتوا تولید کنید. فراموش نکنید شبکه های اجتماعی جایی برای تبادل نظر و نشان دادن استعداد و عقاید شماست نه این که عقاید و نظرات دیگران را بازنشر کنید. با تولید محتوا در شبکه های اجتماعی، هم خودتان استفاده صحیح تری از این ابزار مجازی می کنید و هم در چشم دوستان و دنبال کنندگانتان حرفه ای به نظر می آیید.

7. حساب های کاربری خود را محدود یا یک پارچه کنید
لازم نیست در تمام شبکه های اجتماعی حساب کاربری داشته باشید، هم کدام از شبکه های اجتماعی که به نیازها و علایقتان نزدیک تر است را انتخاب کرده و حداکثر در دوشبکه اجتماعی حضور داشته باشید. علاوه بر آن می توانید حساب های کاربریتان را یکپارچه کنید و با ارسال یک پست در یکی از شبکه های اجتماعی، آن را در سایر شبکه های اجتماعی نیز به اشتراک بگذارید. برنامه های مختلفی وجود دارند که این اجازه را به شما می دهند تا حساب های کاربری خود را یکپارچه کنید.

8. حرفه ای باشید
سعی کنید علاوه بر شبکه های اجتماعی مشهوری چون تلگرام، اینستاگرام، فیس بوک و توییتر، در شبکه های اجتماعی و انجمن های حرفه ای تر نیز عضو شوید؛ شبکه های اجتماعی که به آینده شغلی و تحصیلی شما کمک بسیار می کنند و می توانید از کاربران آن ها مشاوره بگیرید. مانند تالارهای گفتگو تحصیلی و حرفه ای!

9. نکات زیر را به یاد داشته باشید
+ اطلاعات شخصی تان را به صورت یک راز نگه دارید و فقط به افراد مورد اعتمادتان اجازه دسترسی و مشاهده این اطلاعات را بدهید. هوشیار باشید که چه اطلاعاتی را و با چه کسانی به اشتراک می گذارید.
+ اطلاعاتی که ممکن است شما و اعضای خانواده تان را در معرض آسیب قرار دهد، از طریق شبکه های اجتماعی ارسال نکنید. اطلاعاتی همانند: تاریخ تولد، آدرس ، اطلاعات فعالیت های روزانه و برنامه مدرسه فرزندتان
+ برای پروفایلتان در شبکه های اجتماعی حریم خصوصی قرار دهید؛ هرگز جزئیات حساب کاربری خود را اعلام نکنید و به طور مرتب نرم افزار امنیتی کامپیوتر و یا تلفن همراه هوشمندتان را به روز رسانی کنید.
+ حساب کاربری شبکه اجتماعی تان را با رمزهای عبور قوی محافظت کنید و به طور مرتب آن ها را تغییر دهید. برای هر کدام از شبکه های اجتماعی تان رمز عبور متفاوتی انتخاب کنید تا اگر یکی از آن ها به سرقت رفت، مابقی حساب های کاربری تان در معرض خطر قرار نگیرد.
+ درخواست دوستی و یا درخواست «دنبال کردن» صفحه شبکه اجتماعی تان را از جانب افراد غریبه را نپذیرید. افراد همیشه آن چیزی که می گویند، نیستند. بهترین راه برای دور نگه داشتن کلاهبرداران از زندگیتان این است که هرگز اجازه ورود به آن ها را ندهید.
+ هرگز در روی لینک های مشکوک در شبکه های اجتماعی کلیک نکنید؛ حتی اگر از طرف دوستانتان بود. برای اطلاعات بیشتر می توانید در مورد حملات فیشینگ در اینترنت جست و جو کنید.

منبع: کتاب «همراه امن 2» ؛ ناشر: پیشگیری و آگاه سازی:: مرتبط با: اطلاعات عمومی , علمی ,
:: برچسب‌ها: مهارت های صحیح استفاده از شبکه های اجتماعی , شبکه های اجتماعی , امنیت شبکه های اجتماعی , مسائل امنیتی , سروش , تلگرام و اینستاگرام , مهارتهای استفاده از شبکه اجتماعی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
وبسایت علوم پدیا
دانشنامه علوم.
مطالب فرهنگی، علمی ، مذهبی ، و ...
ایمیل مدیر: valizadeh.alireza123@gmail.com
برای نویسنده شدن ایمیل دهید.
  :: مدیر وب سایت : علیرضا ولیزاده
امتیاز شما به سایت چیست؟

oloompedia.ir/message motevasseteh.avablog.ir
 
 
   
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات